ART / Etchings etc / Keramikskiss 4355028
*
nr 435 5028
Keramikskiss
Lenght: ()
4 st, original, Ewald Dahlskog (1884-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930-tal, blyerts på papp, 4 st skisser: vas D 107 höjd 16 cm, framåtlutande tillbringare höjd 24, 28 x 51 cm
Estimate:
1000
Sold:
SEK 700
Auction date:
Monday October 30 2006
at 16:00:00
- Bid history
Time
Bidder
Bid
17/10 15:32:03
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blyerts på papp etsningar ewald dahlskog grafik keramikskiss original svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer sverige 1930-tal
-
9032 DRY POINT
Gunnar Norrman (b. 1912), Sweden. Signed, dated -1..//
Auction ends
in a week
27 maj at 18:56
*
Keramikskiss
nr 435 5028
Keramikskiss
Lenght: ()
4 st, original, Ewald Dahlskog (1884-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930-tal, blyerts på papp, 4 st skisser: vas D 107 höjd 16 cm, framåtlutande tillbringare höjd 24, 28 x 51 cm
Estimate: | 1000 |
---|---|
Sold: | SEK 700 |
Auction date: |
Monday October 30 2006 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
17/10 15:32:03 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blyerts på papp etsningar ewald dahlskog grafik keramikskiss original svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer sverige 1930-tal
-
9032 DRY POINT
Gunnar Norrman (b. 1912), Sweden. Signed, dated -1..//
Auction ends
in a week
27 maj at 18:56